3 grudnia, dokładnie o godzinie 10:00, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Ołdrzychowic Kłodzkich otrzymała wezwanie o nietypowym charakterze. Zadanie polegało na udzieleniu pomocy psu, który przypadkowo spadł ze stromej skarpy na skalną półkę i nie był w stanie samodzielnie z niej zejść. Strażacy bez wahania podjęli akcję ratunkową.

Miejsce zgłoszenia znajdowało się w bliskim sąsiedztwie wejścia na wieżę usytuowaną na Wapniarce, górze o wysokości 532 m n.p.m., położonej koło wsi Żelazno. Trudny teren sprawił, że do miejsca interwencji nie było możliwości dotrzeć żadnym pojazdem. Dla strażaków pozostało jedynie podejście piechotą, a po dotarciu okazało się, że ekstrakcja zwierzęcia będzie stanowiła niemałe wyzwanie, głównie ze względu na bardzo śliski teren.

Wobec powyższego, strażacy zdecydowali się skorzystać z technik oraz sprzętu wykorzystywanego podczas wspinaczki górskiej, do której mieli dostęp dzięki wsparciu ze strony Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Kłodzko. Jeden ze strażaków zstąpił do przerażonego i zmarzniętego psa myśliwskiego. Udało mu się nawiązać z nim kontakt i zdobyć zaufanie zwierzęcia. Następnie za pomocą specjalistycznego sprzętu, pozostali członkowie ekipy wyciągnęli psa na powierzchnię.