Zgodnie z informacjami przekazanymi przez burmistrza Kłodzka, Michała Piszko, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Sudety – spółka, w której udziały posiada Kłodzko oraz 16 innych samorządów – otrzymała już zielone światło do budowy dwóch bloków mieszkalnych. Te nowoczesne budynki wielorodzinne powstaną przy ulicy Warszawy Centrum na Jurandowie, w samym sercu Kłodzka.

Zgodnie z planem, zostanie zbudowanych łącznie 28 mieszkań o różnej metraży – od 34 do 61 metrów kwadratowych. Oferta obejmie zarówno dwu-, jak i trzypokojowe apartamenty. Spółka SIM Sudety nie tylko uzyskała pozwolenie na budowę, ale już teraz prezentuje wizualizacje oraz filmy przedstawiające wygląd przyszłych wnętrz.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Sudety rozpoczęła swoją działalność w październiku 2021 roku. Kłodzko było pierwszym miastem w powiecie kłodzkim, które postanowiło dołączyć do tej innowacyjnej inicjatywy. Obecnie SIM Sudety gromadzi 17 samorządów z różnych powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, świdnickiego i wałbrzyskiego.

Celem SIM jest tworzenie tanich mieszkań czynszowych bez konieczności angażowania środków z budżetów gminnych. Każda z gmin decydujących się na przystąpienie do programu wnosi swoje grunty jako wkład. W taki sposób realizowane są inwestycje mieszkaniowe za pośrednictwem regionalnej spółki, której celem jest rozwiązywanie problemu braku dostępnych mieszkań na rynku.

Gminy, które przystąpiły do spółki SIM, otrzymały wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 3 milionów złotych każda. Kapitał początkowy SIM Sudety wynosi 51 milionów złotych. Dodatkowo, istnieje możliwość uzyskania bezzwrotnej dotacji z Rządowego Fundusu Rozwoju Mieszkalnictwa, która może pokryć do 10% kosztów realizacji inwestycji. Ponadto, dostępny jest również bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) na budowę mieszkań, który może wynosić do 35% kosztów inwestycji.