W miniony dzień, dokładnie po godzinie 16:00, w jednym z budynków mieszkalnych usytuowanych na ulicy Głównej w Ludwikowicach Kłodzkich, nastąpiło zdarzenie polegające na zadymieniu. Na miejscu zjawiały się trzy ekipy z jednostek straży pożarnej.

Gmina Nowa Ruda przekazała informacje, że do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu. Alert o problemie nadszedł o 16:23. W reakcji na tę sytuację, na miejsce wysłane zostały trzy zastępy straży pożarnej. Zespoły pomocnicze przybyły z JRG Nowa Ruda oraz OSP Ludwikowice Kłodzkie.

Kiedy służby ratownicze dotarły do wyznaczonego miejsca, okazało się, że dość intensywne zadymienie ma miejsce w budynku wielorodzinnym, znajdującym się przy ulicy Głównej.

Strażacy interweniujący na miejscu ustalili, że źródłem zadymienia jest klatka schodowa w budynku, mieszkanie oraz drugie piętro budynku.

Powodem powstania dymu było cofanie się dymu z komina do wnętrza budynku poprzez piec kuchenny znajdujący się w jednym z mieszkań oraz przez wyczystkę umiejscowioną na parterze – jak informuje Mariusz Matuła, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Nowej Rudzie.