Pod wpływem interwencji ze strony Radia Wrocław oraz innych lokalnych mediów, gmina podjęła konkretne działania – zgłoszono sprawę do prokuratury. Dodatkowo, na bieżąco informowany ma być Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Zbigniew Tur, wójt gminy Kłodzko, poinformował Radiem Wrocław o niepokojącym odkryciu. Przy obiekcie hotelowym natrafiono na rurę, która była wykorzystywana do przepompowywania ścieków do blisko położonego strumienia. Gmina nie ma żadnych wątpliwości co do winy i oskarża właścicieli hotelu. Jak tłumaczy wójt: „Rura jednoznacznie wychodzi z terenu hotelu. Przecięliśmy ją, dokonano przepompowania wody i stwierdzono niewątpliwie, że to właśnie z tej rury wypływała woda do systemu drenażowego. Dowody są niezbite – ścieki znajdowały się wewnątrz rury, co jest widoczne gołym okiem. Obecnie rura została już zabezpieczona i dalsze przepompowywanie ścieków jest niemożliwe”.

Od mniej więcej tygodnia sytuacja wróciła do normy. Jak relacjonują mieszkańcy: „Od jakiegoś czasu panuje spokój, nie czuje się już nieprzyjemnego zapachu, a ścieki nie zanieczyszczają strumienia”. Jeden z nich dodaje: „Dziwi mnie, że taka sytuacja mogła mieć miejsce w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele mówi się o ochronie środowiska”.

W miejscowości Boguszyn już powstała kanalizacja. Gmina oczekuje, że hotel zostanie do niej podłączony. Zarządca hotelu odmówił jakichkolwiek komentarzy na ten temat. Za zanieczyszczanie środowiska grozi mu teraz surowa kara finansowa.