Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował oświadczenie w związku z dużymi utrudnieniami na drodze w postaci mgły. Ostrzeżenie dotyczyło całego powiatu i kierowcy zmagali się z dużym zamgleniem przez całą niedzielę 6 listopada. Takie sytuacje z pewnością będą się jeszcze powtarzać, dlatego warto wiedzieć, jak bezpiecznie prowadzić auto w czasie dużego zamglenia.

Największa zmora kierowców

Mgła jest jednym z najbardziej uciążliwych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze. Niezależnie od jakości nawierzchni, auta oraz doświadczenia kierowcy, mgła pozostaje tak samo niebezpieczna. Jesień to niestety czas trudnych warunków pogodowych, dlatego kierowcy powinni przestawić się na czujniejszy tryb. Istotne jest, by kontrolować prędkość i zachować pełne skupienie podczas jazdy. Pamiętajmy,  że mgła nie tylko oznacza ograniczoną widoczność, ale także śliską jezdnię. Miłośnicy szybkiej jazdy muszą poczekać na lepszą pogodę.

Jakie światła przy dużym zamgleniu?

Duże zamglenie daje kierowcom prawo do uruchomienia specjalnych, intensywnych świateł samochodowych. Warto przy tym pamiętać, że takie światła można włączyć, dopiero gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. 6 listopada kierowcy z powiatu kłodzkiego mogli więc skorzystać ze świateł przeciwmgielnych. Zarówno przednie, jak i tylne światła przeciwmgielne są porażająco intensywne, dlatego w normalnych warunkach drogowych stają się niebezpieczne, ponieważ oślepiają innych kierowców. A zatem, gdy tylko mgła zacznie opadać, a widoczność się poprawi, należy wrócić do normalnego oświetlenia.

W czasie jazdy przez mgłę należy zrezygnować ze świateł drogowych, ponieważ w trudnych warunkach pogodowych dodatkowo ograniczają widoczność. Na koniec warto pamiętać również o utrzymaniu dystansu od innych pojazdów, co zapewni nam większe bezpieczeństwo.