Żerowanie na naiwności seniorów jest naprawdę okrutne. Złodzieje muszą mieć świadomość, że okradają ludzi z oszczędności życia, a przecież emeryci przeważnie mają w dodatku niskie emerytury. Niestety, uczciwość nie jest cechą wszystkich ludzi, dlatego naszym zadaniem jest zachowywanie ostrożności. Uczciwa 90-latka z Kłodzka niestety nie miała świadomości o popularnych od lat kradzieżach metodą na wnuczka.

Przejęła się problemami wnuczka

Dziadkowie i babcie w zdecydowanej większości uwielbiają swoje wnuczęta. Dlatego nikogo nie dziwi, że są w stanie poświęcić wiele po to, by ukochany wnuczek, czy wnuczka mieli w życiu jak najlepiej. Oszukana 90-latka z Kłodzka także była zaangażowaną babcią. Kiedy więc odebrała telefon od zrozpaczonego wnuczka informującego o niebezpiecznym wypadku, naprawdę się przejęła.

Oszust poinformował kobietę, że za śmiertelne potrącenie pieszego został zamknięty w więzieniu. Wolność miała mu zapewnić kaucja w wysokości 200 tysięcy złotych. Kobieta nie miała takiej sumy, ale bez wahania wypłaciła dla wnuczka wszystkie pieniądze, jakie miała, czyli 65 tysięcy złotych.

Emocje potrafią zagłuszyć rozsądek

Dla osób młodszych, obytych z internetem, oszuści internetowi i telefoniczni nie stanowią dużego zagrożenia. Podejrzane treści od razu zwracają uwagę, dzięki czemu wielu osobom udaje się uniknąć utraty pieniędzy. Warto jednak zaznaczyć, że oszust udający wnuczka bazuje na emocjach. Doświadczeni złodzieje rozmawiają z potencjalnymi ofiarami w taki sposób, że emocje biorą górę. Taki senior czy seniorka nie ma szans na zastanowienie się nad telefonem i zweryfikowanie go z rodziną, ponieważ tak bardzo martwi się o ukochaną osobę.

Złodzieje dodatkowo podkreślają w rozmowach, że konieczna jest szybka reakcja, dając rozmówcy kilka chwil na podjęcie decyzji. Większość zestresowanych emerytów decyduje się ratować bliskich, tym sposobem tracąc wszystkie odłożone pieniądze.

Powinniśmy rozmawiać z bliskimi seniorami i uprzedzać ich o popularności tego typu ataków. Tylko w ten sposób zyskujemy dużą szansę na ochronę przed złodziejami.