Mieszkasz w domu jednorodzinnym i rozważasz zbieranie wody deszczowej, ale zakup zbiornika jest dla Ciebie zbyt dużym wydatkiem? Zgłoś się po darmowy zbiornik od miasta, zakupiony dzięki dofinansowaniu z funduszy norweskich. Pojemniki na deszczówkę to część ekologicznego projektu mającego uczynić miasto bardziej przyjaznym naturze.

Bezpłatne zbiorniki na deszczówkę dla chętnych z Kłodzka

Do 31 marca jest czas na zgłaszanie się po bezpłatny zbiornik na deszczówkę dla siebie. Wystarczy zgłosić się poprzez maila wysłanego na adres: [email protected]. Liczba zbiorników niestety jest ograniczona, ale miejmy nadzieję, że wystarczy ich dla wszystkich chętnych.

Zbiorniki ufundowano dzięki dotacji z funduszy norweskich, która wyniosła blisko 5 mln zł. Oczywiście zakup zbiorników pochłonął tylko niewielką część tej kwoty. Reszta zostanie przeznaczona na rewitalizację miejsc zieleni w Kłodzku i rowery elektryczne.

O zbiornik na deszczówkę mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Swój pojemnik mogą dostać także mieszkańcy kamienic, o ile dogadają się między sobą.

Korzyści z gromadzenia wody deszczowej

Zbiorniki na deszczówkę są drogie i jest to właściwie jedyna kwestia zniechęcająca ludzi przed zbieraniem wody deszczowej. Wykorzystywanie deszczówki niesie ze sobą mnóstwo korzyści, nie tylko dla natury, ale także dla portfeli. Dzięki deszczówce można znacznie zmniejszyć wydatki na pielęgnowanie ogrodu, co w porze letniej wiąże się ze znacznym zużyciem wody. Woda deszczowa może również posłużyć do mycia elewacji domu, mycia auta i wielu innych prac porządkowych.

Osoby, które pokuszą się o modernizację instalacji wodnej, mogą wykorzystywać deszczówkę do spłukiwania wody w toalecie. To dopiero jest oszczędność!

Miastu zależy przede wszystkim na lepszej retencji wody. Chętne osoby mogą również we własnym zakresie postarać się o działanie na rzecz środowiska. Wystarczy zbudować na przydomowym podwórku oczko wodne. Zachęcamy również do zmiany nawyków i oduczenia się marnowania wody. To także korzystnie odbije się na domowych finansach, a przy okazji pomoże naturze, czyli nam wszystkim!