Pod koniec września OSP Wleń opublikowała relację z gaszenia pożaru na jednej z posesji w miejscowości Marczów w województwie dolnośląskim. W wyniku pożaru dziesięcioosobowa rodzina straciła wszystko. Po wielu godzinach ogień udało się ugasić, obecnie wciąż trwa zbiórka na rzecz poszkodowanej rodziny. My chcielibyśmy przy okazji poruszyć temat bezpieczeństwa butli gazowych. To właśnie wybuch butli z gazem był przyczyną tego strasznego pożaru.

Ogień strawił dom i budynek gospodarczy

Strażacy otrzymali zgłoszenie o godzinie 16 i natychmiast ruszyli z pomocą. Mimo że paliła się jedna posesja, akcja ratunkowa potrwała aż do północy. Gęsty dym był widoczny z daleka, a ogień rozprzestrzeniał się w przerażającym tempie. Właściciele gospodarstwa byli załamani — musieli patrzeć, jak płonie cały ich dorobek życia.

Sytuację wieloosobowej rodziny pogarsza fakt, że pożar zniszczył im również jeden z najpiękniejszych okresów w życiu rodziny. Właścicielom posesji niedawno urodziło się dziecko. Teraz opieka nad niemowlakiem będzie znacznie trudniejsza.

Dzień po pożarze ogłoszono zbiórkę darów dla rodziny, która nie miała już żadnych podstawowych przedmiotów niezbędnych do życia. Straty wstępnie oszacowano na około 200 000 zł.

Korzystasz z butli z gazem? Nigdy nie trać czujności!

Butle gazowe to wciąż jeden z głównych elementów wyposażenia polskich mieszkań i domów. To niebezpieczny przedmiot, który wymaga stałej czujności podczas przyłączania do instalacji.

Przede wszystkim powinniśmy kupować butle z gazem u zaufanego dystrybutora. Taka butla musi mieć nienaruszoną folię zabezpieczającą! Według przepisów butlę powinien podłączać sam dostawca, jednak w praktyce bywa inaczej. Domownicy sami podłączają butlę do domowej instalacji, a po wielu latach takiego działania, nie robią tego zbyt uważnie. Właśnie ta nieostrożność najczęściej jest przyczyną wybuchu butli gazowej.

Po przyłączeniu butli warto sprawdzić, czy wszystko jest szczelne. Absolutnie nie robimy tego zapałką! Eksperci zalecają zmieszanie wody z mydłem i spryskanie nią złączy. Jeśli na powierzchni zauważymy tworzące się bąbelki, konieczne jest ponowne podłączenie butli. Jeśli mimo poprawnego zainstalowania gaz dalej się wydostaje, należy wezwać pomoc eksperta.