O tej inwestycji mówią wszystkie media! List intencyjny w sprawie budowy Dolnośląskiej Doliny Wodorowej podpisano podczas XXX. Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Inwestycja w energię wodorową ma stać się przyszłością kraju i świetnym skokiem technologicznym w kierunku neutralności klimatycznej.

Polskie Doliny Wodorowe, co to znaczy?

Dolnośląska Dolina Wodorowa będzie drugą już inwestycją tego typu. W sumie ma być ich aż 5. Powstałe w różnych regionach kraju ośrodki nazywane Dolinami Wodorowymi będą ważnymi ośrodkami współpracy między strefą biznesu, gospodarki i samorządów. Wykorzystywanie wodoru jako energii zasilającej transport oraz gospodarstwa domowe i budynki przemysłowe znacząco obniży zanieczyszczenie środowiska dwutlenkiem węgla. Tym samym Polska będzie mogła skutecznie walczyć z ociepleniem klimatu.

Polskie DolinyWodorowe to ogromna szansa rozwoju dla krajowej technologii. To także nowe miejsca pracy i rozwiązanie kładące nacisk na polskie technologie i polskie zasoby. Inwestycja jest więc dla kraju nie tylko szansą rozwoju, ale również możliwością uniezależnienia się od innych państw.

Zalety energii wodorowej

Wodór ma kilka istotnych cech, które sprawiają, że energią wodorową interesuje się coraz więcej osób. Można go pozyskać za pomocą OZE, a jako nośnik energii wodór jest nietoksyczny i nie emituje do otoczenia dwutlenku węgla. Wodór może być jedynym źródłem energii, powodując, że państwa będą mogły zrezygnować ze szkodliwego spalania węgla, czy wykorzystywania ropy naftowej. To ogromna zmiana dla świata, ale zdecydowanie zmiana na lepsze.

Energia wodorowa będzie stosunkowo tania i bardzo wydajna. Prace nad wykorzystywaniem wodoru w gospodarce energetycznej trwają już od kilkudziesięciu lat i badania są bardzo optymistyczne. Jedynym ewentualnym problemem jest koszt inwestycji. Polska ma przeznaczyć na ten cel około 800 mln euro. To oczywiście wstępne obliczenia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten wydatek zwróci się z nawiązką.

Zastanawiacie się, dlaczego ta technologia generuje aż tak duże koszty? Głównym tego powodem jest konieczność dostosowania instalacji do transportowania i wykorzystywania energii wodorowej. Z samą produkcją wodoru nie będzie problemu — Polska jest piątym producentem wodoru na świecie.