Kilka tygodni temu w całej Polsce zrobiło się głośno o szczątkach znalezionych w walizce w piwnicy jednego z domów w Ząbkowicach Śląskich. Zwłoki odkrył nowy właściciel domu, który natychmiast przekazał sprawę policji. Badania toksykologiczne i badania DNA szczątków dały podstawę do poszukiwań sprawcy zabójstwa.

Zwłoki noworodka w walizce

Nowy właściciel domu robił porządki w piwnicy, kiedy jego uwagę przykuła walizka. Mężczyzna sprawdził jej zawartość i w ten sposób odkrył worek na śmieci, którym owinięte były małe szczątki, które na oko wydawały się ludzkie. Mężczyzna nie był pewien, czy ma do czynienia ze zwłokami dziecka, ale dla pewności postanowił zawiadomić policję.

Szczątki przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, gdzie poddano je analizie. Po szczegółowych badań eksperci z całą pewnością potwierdzili, że znalezione w piwnicy szczątki należą do człowieka. Wstępne ustalenia pozwalają sądzić, iż są to szczątki noworodka. Dziecko mogło zostać zabite tuż po urodzeniu.

Policja szuka sprawcy

Szczątki znalezione w walizce były już w zaawansowanym stopniu rozkładu, co utrudnia pobranie materiałów do badań. Mimo wszystko eksperci starają się zdobyć jak najwięcej danych, które mogą doprowadzić policjantów na trop sprawcy. Za dzieciobójstwo grozi do 5 lat więzienia. Niestety nie jest to najwyższą karą za tak okrutną zbrodnię. Z drugiej strony nie można dopuścić, by dzieciobójca lub dzieciobójczyni uniknęli odpowiedzialności.

Przy okazji tego makabrycznego i jednocześnie smutnego odkrycia warto się zastanowić, dlaczego w XXI wieku, w czasie postępu cywilizacyjnego takie rzeczy wciąż się dzieją. Gdzie znajduje się błąd i co możemy zrobić jako społeczeństwo, by chronić życie dzieci, które już przyszły na świat. Szkoda, że więcej uwagi poświęca się dzieciom nienarodzonym. Te, które już się urodziły, zostawia się, mówiąc kolokwialnie, na pastwę losu. Co ciekawe, kara za zabójstwo dziecka wynosi do 5 lat pozbawienia wolności, a kara za aborcję do 8 lat więzienia. Mamy wrażenie, że w polskie prawo potrzebuje gruntownych zmian.