Znany portal Nasze Miasto opublikował niedawno listę placówek medycznych w Kłodzku  z najbliższymi terminami przyjęć. Na liście znajdziecie lekarzy takiej specjalizacji, jak dermatologia, ginekologia, czy neurologia. W związku z tym chcemy przyłączyć się do promocji zdrowia.

Spadek zainteresowania profilaktyką przez Covid-19

Profilaktyka zdrowia nigdy nie była w ścisłym kręgu zainteresowań Polaków. Na regularne badania uczęszczały z reguły osoby, które są genetycznie obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór i inne groźne choroby. Wśród reszty panuje przekonanie, że dopóki czują się dobrze, nie muszą chodzić do lekarza. To oczywiście błąd, ponieważ groźne schorzenia zazwyczaj dają wyraźne objawy w momencie, kiedy jest już za późno na leczenie.

Wybuch pandemii koronawirusa dodatkowo pogorszył statystyki badań profilaktycznych. Wprowadzenie konsultacji telefonicznych z lekarzami nie pomogło. Z tego powodu przez ponad rok zdecydowana większość Polaków nie wykonywała badań profilaktycznych w ogóle. Ma to katastrofalny skutek i przyczynia się do większej liczby zgonów z powodu nowotworów.

Co daje regularne wykonywanie badań profilaktycznych?

Osoby pracujące na umowę o pracę lub umowę zlecenie mają bezpłatny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki temu mogą wykonywać badania profilaktyczne zupełnie bezpłatnie. Co prawda czas oczekiwania na badania w ramach NFZ jest nieco dłuższy niż prywatnie, ale w przypadku badań prewencyjnych nie goni nas czas.

Pierwszą i najważniejszą zaletą regularnych badań profilaktycznych jest ochrona własnego życia. Warto również wspomnieć o komforcie życia — wykrycie choroby na wczesnym etapie chroni nas przed uciążliwym i długim leczeniem. Chorobę w początkowej fazie zdecydowanie łatwiej jest wyleczyć. Dotyczy to na przykład takich schorzeń jak cukrzyca, czy nowotwory. Przyznajcie sami, że uniknięcie wstrzykiwania insuliny w przypadku cukrzycy, czy brak uciążliwej chemioterapii ma znaczenie dla samopoczucia i komfortu życia.

Dbając o swoje zdrowie, między innymi wykonując regularnie badania, oszczędzamy czas i pieniądze. Profilaktyka ma więc łatwo zauważalne korzyści. Z tego powodu zachęcamy wszystkich do zapisywania się na takie badania, jak morfologia, cytologia, USG, badanie dna oka, prostaty, a także badanie hormonów tarczycy.