Ceny mieszkań w naszym kraju w ciągu ostatnich 15 lat wzrosły dwukrotnie! W związku z tym Polska znajduje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o podwyżki cen nieruchomości. Mieszkania są obecnie o 142% droższe, niż kilkanaście lat temu. Tymczasem rynek nieruchomości kwitnie.

Polacy chętniej budują domy

Według raportów GUS tak owocnego roku na rynku nieruchomości nie mieliśmy od 1989. Według szczegółowych danych wiele osób kupuje mieszkania na wynajem, ale równie imponująca ilość inwestycji należy do inwestorów prywatnych. Czyżby Polacy mieli dość wysokich cen mieszkań i woleli mieszkać w domach? Jeżeli ktoś posiada działkę budowlaną, istotnie budowa domu jest lepszą inwestycją niż zakup mieszkania w mieście.

Taki trend możemy przypisać pandemii i imponującemu rozwojowi rynku pracy zdalnej. Polacy nie muszą już tak bardzo uzależniać miejsca zamieszkania od pracy. Tym samym budowa domu stała się praktyczna, jak nigdy wcześniej. Można się zastanawiać, skąd taki przyrost mieszkań i domów, skoro pandemia zabrała wielu osobom źródło utrzymania. Cóż, każdy z nas musi gdzieś mieszkać, a wysokie ceny najmu mieszkań sprawiły, że zdecydowanie bardziej opłacalna jest spłata kredytu niż płacenie za najem.

Nadciąga kryzys dla inwestorów nieruchomości?

Wysokie ceny wynajmu mieszkań zachęciły inwestorów do kupowania nieruchomości pod wynajem. Na rynku zrobiło się bardzo gęsto, a tendencja wzrostowa nie może trwać wiecznie. Widmo kryzysu już wisi nad ludźmi, którzy zdecydowali się wziąć kredyt na mieszkanie pod wynajem. Tacy inwestorzy z dużym prawdopodobieństwem poniosą straty, gdyż ceny za wynajem zaczęły spadać. Z kolei rata kredytu może wzrosnąć w każdej chwili.

Obecnie wynajmowanie mieszkań jest coraz mniej opłacalne nawet dla inwestorów, którzy kupili nieruchomość za gotówkę. Stopa zwrotu wynosi obecnie od 2,5 do nieco ponad 3 procent. Dla porównania niecałe dwa lata temu było to 5 procent. Nie dajcie się zatem skusić oszałamiającym liczbom inwestycji na rynku nieruchomości, ponieważ nie oznaczają one zysku dla każdego. Inwestować należy przede wszystkim mądrze.