Kłodzko uzyskało prawie 5 mln złotych dofinansowania z budżetu funduszy norweskich. W jaki sposób miasto wykorzysta pozyskane środki? Taki, który na pewno spodoba się mieszkańcom. W mieście będzie więcej zieleni, a popularne ulice zostaną zmodernizowane.

Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach

Pozyskane w ramach konkursu środki pieniężne pozwolą na zrealizowanie szeregu inwestycji w mieście. Dzięki wsparciu z funduszy norweskich miasto będzie musiało wydać trochę ponad 1 mln złotych z budżetu Kłodzka. Ponad 6 mln zł zostanie zatem przeznaczone na modernizację miasta, które stanie się bardziej zielone, piękniejsze i bardziej zgodne z ekologią.

W planach są rewitalizacje takich ulic, jak Armii Krajowej, św. Wojciecha i Wojska Polskiego. Zmodernizowana będzie również zewnętrzna strefa Podziemnej Trasy Turystycznej. Oprócz tego mieszkańcy miasta mogą liczyć na zbiorniki na deszczówkę, wodne place zabaw dla dzieci, oraz obecność elektrycznych rowerów. To jeszcze nie wszystko! Powstanie również kryty basen i ogrody warzywne. Przyznajcie sami, że brzmi to ciekawie!

Parki kieszonkowe

Na osobną uwagę zasługują również parki kieszonkowe, które zdobywają coraz większą popularność w całej Polsce. Nic w tym dziwnego, ponieważ park kieszonkowy łatwo jest wkomponować w przestrzeń miejską. Niewielkie rozmiarem, zielone parki kieszonkowe to świetna inicjatywa. Przede wszystkim zwiększają ilość drzew w mieście, a jak powszechnie wiadomo, w polskich miastach przeważa beton. To dobrze, że ta tendencja zaczyna się odwracać.

Parki kieszonkowe to źródło cienia i czystego powietrza. Zielone tereny w przestrzeni miejskiej przyczyniają się również do obniżenia temperatury. Ma to szczególne znaczenie w dobie globalnego ocieplenia, którego skutki odczuwamy w postaci uciążliwych upałów i załamań pogody. Warto wspomnieć również o tym, że niewielkie, przyjemne dla oka parki to świetna okazja do odpoczynku, bez konieczności wyjeżdżania za miasto.

Jesteśmy ciekawi, jak dalej potoczą się losy zaplanowanych inwestycji. Mocno trzymamy kciuki, by prace rozpoczęły się już wkrótce i czekamy na efekty!