Po ponad roku walki z groźnym koronawirusem wszyscy przyzwyczailiśmy się do zasłaniania twarzy maseczką. Dla wielu wciąż nie jest to jednak sposób na ochronę zdrowia, a spełnianie obowiązku. W związku z tym maseczka jest swego rodzaju atrapą, a jednorazowe maski są noszone przez kilka dni, tygodni a w ekstremalnych przypadkach i miesięcy.

Idealne środowisko dla bakterii

Tak samo, jak nie możemy dotykać swojej twarzy brudnymi rękami, by nie powodować trądziku, tak nie możemy dotykać maseczki. Po pewnym czasie noszenia maski zbierają się na niej różnego rodzaju bakterie i wirusy. Z tego powodu ważne jest, by ją wymieniać po każdym użyciu, zanim stanie się gniazdem szybko rozwijających się bakterii i wirusów.

Według najnowszych badań przeprowadzonych na potrzeby magazynu K-Tipp, na maseczkach znajdują się takie drobnoustroje, jak pleśń, grzyby, czy bakterie gronkowca. Co najbardziej szokujące, na noszonych maseczkach odkryto od stu tysięcy do miliona bakterii. To więcej, niż znajduje się na przedmiotach użyteczności publicznej, na przykład biletomatach.

Wdychanie pleśni, grzybów, czy bakterii gronkowca nie jest korzystne dla naszego układu oddechowego, dlatego o higienę maseczek warto dbać. Przede wszystkim powinniśmy przechowywać je osobno — nie luzem w torebce lub plecaku, czy też kieszeni. Istotne jest również regularne wymienianie maseczki na nową.

Co z ekologią?

W idealnym scenariuszu maseczki jednorazowe powinno się nosić do 4 godzin, a następnie wymieniać je na nowe. To prawdopodobnie najlepszy scenariusz dla naszego zdrowia, ale zdecydowanie najgorszy dla środowiska. Po roku pandemii ilość zalegającego na wysypiskach plastiku wzrasta w zastraszającym tempie. A warto wziąć pod uwagę, że zalegający w oceanach plastik także ma znaczenie dla naszego zdrowia i życia.

Jeśli chcesz zachować dobre zdrowie, a przy tym nie zanieczyszczać dodatkowo środowiska, korzystaj z maseczek wielokrotnego użytku. Jeśli uszyjesz lub kupisz sobie kilka takich maseczek, będzie można wymieniać je często bez konieczności codziennego prania. Warto też wiedzieć, że maseczki można prać z innymi rzeczami, co jest oszczędne i wygodne. Z pewnością stosowanie wielorazowej maseczki jest bardziej przyjazne dla naszego zdrowia i portfela.