Wcielając się do szeregów 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ponad 50 nowych rekrutów złożyło przysięgę wojskową. Tej grupie żołnierzy teraz przypada rozpoczęcie trzyletniego cyklu intensywnego szkolenia, które będzie prowadzone w ramach pododdziałów 16 DBOT.

27 kwietnia w Kłodzku odbyła się uroczysta ceremonia przysięgi, stanowiąca dla najnowszych członków brygady kulminację 16-dniowego szkolenia podstawowego. Każdy z nich musiał najpierw pomyślnie przejść przez końcowy egzamin, zwany „pętlą taktyczną”, aby móc z dumą stanąć na placu apelowym i wypowiedzieć słowa przysięgi. W trakcie tego egzaminu kandydaci na żołnierzy mieli do wykonania wiele różnorodnych zadań, które obejmowały takie obszary jak taktyka, medycyna pola walki, topografia oraz strzelectwo.

– Jestem niezmiernie zadowolony widząc, jak liczna grupa osób decyduje się na służbę właśnie w naszej Brygadzie – wyznał płk Edward Chyła, dowódca 16 DBOT. – To świadczy o tym, że są oni gotowi podjąć dodatkowe obowiązki, pragną zdobywać nowe umiejętności, by ostatecznie być w pełni przygotowanymi do pomocy mieszkańcom Dolnego Śląska – dodał.

W sumie do szeregów 16 DBOT wcielono 73 żołnierzy, wliczając tych, którzy obecnie odbywają 8-dniowe szkolenie wyrównujące. Większość z nich to osoby łączące służbę wojskową z pracą zawodową lub nauką. W ich gronie znajdują się między innymi informatyk, menadżer, biegacz długodystansowy, kierowca autobusu, strażak OSP a także studenci i uczniowie. Szkolenie było dla nich doskonałą okazją do poznania nowych osób i nawiązania ciekawych relacji.