Wiosna bywa kapryśna, ale w powietrzu czuć już powiew ciepłego sezonu. To oznacza, że warto pomyśleć o wymianie opon z zimowych na letnie. Opony dostosowane do warunków pogodowych zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze. Kiedy jest dobry moment na wymianę opon? Podpowiadamy!

Idealny termin na wymianę opon na letnie

Opony zimowe nie nadają się do użytkowania latem i odwrotnie, dlatego mniej więcej co pół roku kierowcy stoją przed koniecznością wymiany ogumienia. Szacuje się, że opony letnie należy zamontować w okresie, gdy średnia temperatura w ciągu doby sięga co najmniej 7 stopni. Przy tym warto pamiętać, że w kwietniu wciąż zdarzają się minusowe temperatury, zwłaszcza w nocy. Jeśli więc korzystamy z auta głównie wieczorami, nad ranem lub w nocy, nie musimy spieszyć się z wymianą opon.

Dlaczego zimowe opony nie sprawdzają się latem? Są przystosowane do jazdy po śniegu i lodzie, na suchej i gorącej nawierzchni wykazują gorszą przyczepność. Są również mało odporne na wysokie temperatury, których nie brakuje latem. W związku z tym jeżdżenie na oponach zimowych latem nie jest bezpieczne.