Rowery nie są uważane za niebezpieczne pojazdy, mimo że zderzenie pieszego z pędzącym rowerem może być naprawdę niebezpieczne. Przekonali się o tym rodzice 9-letniego chłopca, który spacerował po ścieżce rowerowej w Kletnie. Chłopiec praktycznie wszedł pod koła nadjeżdżającego rowerzysty, który nie spodziewał się dziecka na drodze.

Chłopiec z obrażeniami głowy przebywa w szpitalu

Do wypadku doszło w miejscowości Kletno w powiecie kłodzkim. 9-letni chłopiec spacerował po ścieżce dla rowerzystów zlokalizowanej w lesie. Ścieżka ta jest wąska i otoczona drzewami, jak to w lesie. Chłopiec prawdopodobnie nie przewidział, że może wpaść pod rower. Dzieci zwykle ostrzega się przed samochodami, a o rowerzystach mówi się rzadko. Tym sposobem 9-latek wszedł prosto pod koła nadjeżdżającego roweru. Osoba poruszająca się jednośladem nie miała czasu ani możliwości, by uniknąć wypadku. Ścieżka była zbyt wąska, by w ostatniej chwili wyminąć dziecko. Ograniczona widoczność sprawiła, że rowerzysta nie zauważył dziecka wcześniej, co być może pozwoliłoby mu wyhamować. Ostatecznie doszło do zderzenia, którego skutkiem były obrażenia głowy u 9-latka. Chłopiec przebywa w szpitalu.

Uczmy dzieci prawidłowego zachowania na drodze

Nieraz byliśmy świadkami, jak dzieci swobodnie biegają po mniej uczęszczanych miejskich uliczkach, cudem unikając zderzenia z nadjeżdżającym znienacka pojazdem. W takich sytuacjach rodzice dzieci często krzyczą na maluchy, które tak naprawdę nie rozumieją, co zaszło. Bo dzieci trzeba uświadamiać wcześniej. Maluchy powinny przestrzegać przepisów ruchu drogowego, nawet jeśli droga jest osiedlowa i rzadko uczęszczana. Rodzice powinni dawać dobry przykład podczas wspólnych spacerów i uczyć dzieci poruszania się jedną stroną jezdni lub chodnikiem. Pamiętajmy, że kierowcy nie są w stanie przewidzieć zachowania wystraszonego dziecka na drodze. W związku z tym bardzo często nie mają szans na reakcję chroniącą dzieci przed wypadkiem. Tymczasem prawidłowe poruszanie się po przestrzeni publicznej znacząco zmniejsza ryzyko niebezpiecznych wypadków z udziałem dzieci.