Sezon wakacyjny niestety sprzyja nie tylko dobrej zabawie, ale również wypadkom. W tym czasie wzrasta liczba wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych. Wypadki mają to do siebie, że trudno je przewidzieć, natomiast ich konsekwencje potrafią tragicznie rzutować na dalsze życie. Wobec tego warto porozmawiać chwilę o możliwych zabezpieczeniach, a także o odzieży odblaskowej.

Odblaski sprawiają, że jesteśmy widoczni

Wieczorową lub nocną porą ulice w mniejszych miastach robią się puste. To sprawia, że kierowcy mogą stracić czujność i nie rozglądać się tak uważnie, jak za dnia. Plus na nieoświetlonych drogach piesi i rowerzyści są praktycznie niewidoczni. Tymczasem wystarczy odblaskowa kamizelka lub przynajmniej odblaskowe przypinki, by od razu rzucić się w oczy kierowcom. To oznacza, że zauważą nas oni z daleka i będą mieli wystarczająco dużo czasu, by nas ominąć.

Odblaskowe opaski kosztują niecałe 2 zł. To żaden wydatek w porównaniu do dodatkowego bezpieczeństwa, jakie zyskujemy na drodze. W sklepach dostępne są również odblaskowe lampki, trochę droższe, ale również bardzo skuteczne, zwłaszcza wśród rowerzystów.

Rowerzysto — noś kask!

Skoro o rowerzystach mowa, warto dodać jeszcze jedną istotną kwestię. Z pewnością zauważyliście, że rowerzyści raczej rzadko chronią swoje głowy. I można się upierać, że kask podczas jazdy po ścieżkach rowerowych to rzecz zbędna, ale zauważmy, że rowerzyści bardzo często poruszają się po ulicach. Ścieżki rowerowe wciąż nie są obecne wszędzie. Jeśli zdarza Wam się poruszać na rowerze przez ulice miasta lub drogi między miastem a pobliskimi miejscowościami, noszenie kasku warto rozważyć. Zawsze to skuteczna ochrona głowy, która podczas wypadków jest narażona na największe niebezpieczeństwo. Po co zmagać się z tragicznymi konsekwencjami zdrowotnymi, jak można spróbować się zabezpieczyć?

Zachęcamy również do zachowywania szczególnej ostrożności na drogach i nawet na pasach. Czasami warto stracić trochę czasu, poczekać, aż przejście będzie bezpieczne, zamiast ryzykować zderzeniem z pojazdem.