Od kilku dni mieszkańcy Dolnego Śląska zmagają się z brudnymi samochodami. Zwłaszcza pedanci są w trudnej sytuacji, gdyż jednorazowe umycie auta nic nie daje. Żółty pył unosi się i opada na pojazdy każdego dnia. Co to za zjawisko i kiedy będziemy od niego wolni? Na szczęście to nic niebezpiecznego.

Uroki wiosny osiadają na samochodach

Wiosna to intensywny czas kwitnienia rozmaitych roślin i drzew. Tak się składa, że drzewa iglaste oraz rosnący na polu rzepak pylą się jak złe. Osoby z alergiami cierpią w tym czasie niemożliwie, ale taka jest cena za piękną zieleń i feerię wiosennych kolorów za oknem. Jako że Dolny Śląsk od dawna nie widział porządnego deszczu, pyłki, zamiast opaść na ziemię, latają sobie i osiadają tam, gdzie nie trzeba.

Takie zjawisko bywa obserwowane w całej Polsce. Gdy spadnie deszcz, ponownie będzie można umyć auto i cieszyć się lśniącą karoserią dłużej niż kilka godzin. Najważniejsze, że żółty pył nie jest niczym niebezpiecznym i nie ma związku z żadnymi szkodliwymi chemikaliami.

Jak ulżyć sobie podczas wiosennej alergii?

Osoby uczulone na pyłki wymagają szczególnej opieki w okresie wiosennym. Leki przynoszą ulgę, ale w czasie wzmożonego pylenia katar i inne dolegliwości są stale obecne. Warto zatem odpuścić sobie spanie przy otwartym oknie i unikać wychodzenia z domu wczesnym rankiem, a także między 17:00 a 19:00.

Alergicy powinni codziennie myć głowę, a twarz i dłonie po każdym powrocie do domu z dworu. W przebywaniu na zewnątrz pomogą okulary i nakrycie głowy. Na dłuższą metę warto również zadbać o organizm, rezygnując z jedzenia produktów przetworzonych. Zdrowa dieta wzmocni organizm i dzięki temu osłabi objawy alergii, niezależnie od tego, czy jest to alergia na pyłki, czy coś innego. Eksperci szczególnie polecają regularne spożywanie jabłek z powodu wysokiej zawartości antyoksydantów. Pomocny będzie również czosnek słynący ze swoich właściwości wzmacniających odporność.

Przeczytaj również: https://www.kaszel.pl/jak-radzic-sobie-z-wiosenna-alergia/.