Straż pożarna rozpoczęła przeglądy schronów i bunkrów obecnych na terenie Polski. Inwentaryzację rozpoczęto 10 października i szacuje się, że potrwa ona dwa miesiące. Celem ogólnopolskiej akcji jest analiza możliwości zabezpieczenia ludności kraju na wypadek zbrojnego ataku. Prace nad poprawą bezpieczeństwa cywilów w Polsce trwają już od 12 lat, a agresja zbrojna Rosji stała się bodźcem do nowych działań.

W Polsce znajdziemy niecałe 62 tysiące schronów

Według danych MSWiA w Polsce znajdziemy około 62 tys. schronów, które w sumie pomieszczą około 3-4% populacji naszego kraju. To naprawdę niewiele, zwłaszcza że nie wszystkie wymienione schrony są przeciwatomowe. Na grupę 62 tys. obiektów składają się różnego rodzaju schrony i bunkry, głównie przeciwlotnicze. Schronów przeciwatomowych jest znacznie mniej. Warto również wspomnieć, że wszystkie bunkry obecne na terenie Polski to pozostałości po II Wojnie Światowej. Mały odsetek schronów obejmuje bunkry powstałe w latach 90. Są to więc stare schrony, w dodatku w większości nieużywane. Należy więc dokładnie sprawdzić ich stan i przygotować je do ewentualnego użycia.

Schrony w powiecie kłodzkim

Uważa się, że Obrona Cywilna w Polsce była zaniedbywana latami. To powoli się zmienia, a jednym z najważniejszych kroków w kierunku poprawy bezpieczeństwa cywilów w Polsce jest przegląd schronów i bunkrów. Mowa tu nie tylko o profesjonalnych schronach, ale również piwnicach. Liczą się wszystkie miejsca, które na wypadek konfliktu zbrojnego mogą posłużyć za miejsce do bezpiecznego przeczekania ataków. Kłodzko ma między innymi Twierdzę, Podziemną Trasę Turystyczną i bunkier pod siedzibą Starostwa Powiatowego. Można uznać, że powiat jest w lepszej sytuacji w porównaniu do innych regionów w kraju.