Czas urlopów zbliża się wielkimi krokami i wielu z Was z pewnością interesuje się ciekawymi miejscami do odwiedzenia w Polsce. Mamy dla Was ciekawe atrakcje do zobaczenia w Kłodzku i okolicy. A jeśli pochodzicie z Kłodzka i w tym roku nie dacie rady nigdzie wyjechać, ten artykuł także Wam się spodoba. Dowiedzcie się, co pięknego jest w najbliższej okolicy!

Historia Kłodzka

Pierwsze wzmianki o Kłodzku pochodzą z końca X wieku, ale jak to często bywa, życie na tych ziemiach toczyło się już wcześniej. Świadczą o tym aktualne wykopaliska archeologiczne. Niestety, historycy muszą bazować na szczątkowych pozostałościach, dlatego konkretne informacje o Kłodzku pochodzą dopiero z XI wieku.

Niektórych być może to zdziwi, ale Kłodzko dawniej było miejscem życia osób o różnych wyznaniach. Jako miasto handlowo-obronne, łączące Dolinę Nysy Kłodzkiej z Górą Forteczną, łączyło losy Polaków, Czechów i Niemców. Dawne Kłodzko było bardzo nowoczesne, właśnie za sprawą ludzi. Mieszanka różnych wyznań, kultur i narodowości oznaczała także osoby o rozmaitych profesjach, co sprzyjało rozwojowi miasta.

Mimo licznych konfliktów na ziemiach kłodzkich, a także wielu pożarów i powodzi nękających miasto we wszystkich minionych stuleciach, Kłodzko było gospodarczym pionierem. Ciężkie czasy nie wpływały zbytnio na rozwój miasta. W czasach tuż przed I Wojną Światową Kłodzko przestaje być miastem militarnym. Stopniowo kształtuje się miejscowość taka, jaką znamy dzisiaj.

Wielkich zmian dokonała zarówno I, jak i II Wojna Światowa. Po 1945 roku ludność niemiecka opuściła miasto i okolice w wyniku przesiedleń. Koniec wojny nie był jednak końcem kryzysów, gdyż Kłodzko zaczęły nękać poważne powodzie. Najgroźniejszą znaną dotychczas powodzią była ta z 1997 roku, wielu z Was pewnie doskonale ją pamięta.

Kłodzko kryje w sobie mnóstwo ciekawostek i smaczków historycznych, a wprawne oko dostrzeże pozostałości po naprawdę dawnych czasach. Warto pojawić się w pięknym miasteczku Dolnego Śląska osobiście, by nacieszyć oczy jego urokiem i nasycić się wyjątkowym klimatem. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Kłodzku.

Zabytki, które warto zobaczyć w Kłodzku

Zabytki, które warto zobaczyć w KłodzkuPrzemykając przez strome uliczki Kłodzka, można poczuć magię miasta i docenić jego wyjątkowy charakter. Kłodzko ma kilka bardzo znanych atrakcji, ale jest również pełne mniej znanych, także wartych odwiedzenia miejsc. Miasto słynie nie tylko z Twierdzy Kłodzko i Podziemnej Trasy Turystycznej 1000-lecia Państwa Polskiego. To również mniej znane zabytki i pamiątki, o których możecie przeczytać poniżej!

Fort Owcza Góra

Fort powstały w celu ochrony Twierdzy Kłodzko. Mocna fortyfikacja na Owczej Górze stała się skuteczną barierą dla wojsk chcących zaatakować Twierdzę. Fort uniemożliwiał atakującym ostrzeliwanie Twierdzy Kłodzko i naprawdę utrudniał podejście do najbardziej znanego dzisiaj zabytku Kłodzka. Fort blokował również drogę do Wrocławia, swego czasu skutecznie chroniąc ludzi i budowle, które znamy dzisiaj jako cenne pamiątki dawnej architektury.

Budowa fortyfikacji trwała aż 19 lat! Prace zakończono w 1762 roku. Fragmenty umocnień zachowały się do dzisiaj i są to pozostałości niezwykle ciekawe. Na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom historii i nie tylko. Mury świetnie oddają klimat dawnych walk. W szkole takich atrakcji nie ma!

Most gotycki na Młynówce

Spacer nad Kanałem Młynówka w Kłodzku zawsze wiąże się z zahaczeniem o most gotycki, który, jak sama nazwa wskazuje, jest przykładem gotyckiej architektury pochodzącej z XIII wieku. Elementem zwracającym uwagę są barokowe figury, które postawiono na moście w późniejszych latach. Most wpisano do rejestru zabytków dopiero w latach dwutysięcznych, jednak do tego czasu wielokrotnie go konserwowano, dzięki czemu obecnie wygląda naprawdę pięknie.

Most gotycki to uroczy akcent Kłodzka i idealne miejsce do zrobienia sobie romantycznych zdjęć we dwoje. Czarująca sceneria spodoba się również wielbicielom artystycznych ujęć. Most prowadzi na Wyspę Piasek i znajduje się niedaleko Starówki. Zawsze jest tutaj po drodze!

Klasztor Franciszkanów w Kłodzku

Nie jest tajemnicą, że najwięcej ciekawych pamiątek znajduje się w świątyniach. Często są one jednymi z nielicznych budynków, którym udało się przetrwać burzliwe dzieje kraju. Klasztor Franciszkanów w Kłodzku także jest wart uwagi ze względu na swoją bogatą historię i ciekawe rozwiązania architektoniczne.

Budynek świątyni powstał w 1731 roku, kiedy to zakończono ponad 50-letnią budowę! Niestety nowo powstały kościół nie miał szczęścia, ponieważ kolejne 50 lat później nastała powódź, która zniszczyła znaczną część budowli. Kiedy świątynię udało się odnowić, zamieniono ją na szpital wojskowy. Funkcje świątynne budynek zaczął pełnić dopiero po II Wojnie Światowej. Mimo wojennej historii w środku zachowały się piękne pozostałości po dawnych czasach, między innymi refektarz, czy fantastyczne freski namalowane ręką Feliksa Schefflera.

Kościół znajduje się w samym centrum Wyspy Piasek. Warto go zobaczyć!

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku

Przenosimy się na Stare Miasto do kolejnej pięknej świątyni pochodzącej z XV wieku. Mówi się, że jest to najznamienitszy zabytek sakralny w Kłodzku. Istotnie, świątynia jest naprawdę okazała. Wnętrze kościoła słynie ze zdobionych ołtarzy, niesamowite wrażenie robi także Kaplica Zmarłych i główny ołtarz.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku to ten typ świątyni, który zatrzyma wzrok nawet osób niebędących miłośnikami sztuki sakralnej. Wnętrze jest klimatyczne, pięknie zdobione, a zarazem pozbawione irytującego przepychu. Wszystko się ze sobą doskonale łączy.

Ciekawe miejsca w Kłodzku, które warto zobaczyć zimą

Dłuższe spacery po Kłodzku są szczególnie polecane wiosną i latem, kiedy pogoda zachęca do dłuższego pobytu na zewnątrz. Musicie jednak wiedzieć, że miasto jest piękne również zimą. Są pewne miejsca, które szczególnie warto zobaczyć właśnie o tej porze roku. To na przykład klimatyczne Stare Miasto, czy muzea stanowiące ciepłe przystanki między hotelem a restauracjami.

Stare Miasto w Kłodzku

Stare Miasto jest najstarszą częścią miasta, pochodzącą z X wieku! Wtedy to dzisiejsze Kłodzko było jedynie osadą targową, która dość szybko się rozwinęła. W średniowieczu okolica zamieniła się w strategiczny ośrodek administracyjny, wojskowy i handlowy. Pojawienie się w mieście zakonu Joannitów przyspieszyło rozwój Kłodzka. Powstawały nowe świątynie, ośrodki handlowe i szkoły. Dzisiejsze Stare Miasto przestało się prężnie rozwijać od momentu wojen husyckich. Liczne pożary nadwyrężyły średniowieczną architekturę miasta.

Starówka, jaką znamy do dzisiaj, powstała w XIX i XX wieku, kiedy miasto podniosło się po wojnach epoki nowożytnej. Co najbardziej fascynujące, Stare Miasto w Kłodzku przetrwało II Wojnę Światową. Niestety, tutejszej zabudowie i tak groziło zawalenie ze względu na położenie i kiepski stan starych kamienic. Kłodzko jeszcze wiele lat nie mogło doczekać się pieniędzy na modernizację zabytkowych kamienic, ale całe szczęście udało się uchronić je przed zawaleniem. Dzisiaj miasto dba o piękny wygląd swojej najstarszej części, dlatego jest co oglądać. Stare Miasto w Kłodzku prezentuje się pięknie zarówno latem, jak i zimą.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Kłodzku i zrozumieć znaczenie tutejszych zabytków i wyjątkowych miejsc, Muzeum Ziemi Kłodzkiej okaże się nieocenioną pomocą. To niezwykle ciekawe miejsce prowadzone nieprzerwanie od lat 50. ubiegłego wieku. Muzeum odziedziczyło budynek od Zakonu Jezuitów. Dzisiejsza siedziba Muzeum także jest zabytkowa, a wewnątrz znajdują się znakomite zbiory, wszystkie związane z miastem.

Muzeum organizuje niesamowite wystawy czasowe, jednak stała ekspozycja także robi wrażenie. Muzeum Ziemi Kłodzkiej to miejsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć, będąc w Kłodzku!

Atrakcyjne miejsca dla rodzin, które warto zobaczyć w Kłodzku

Zwiedzanie zabytków może być interesujące także dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Dzieci także docenią uroki zabytkowych części Kłodzka, chociaż świątynie i klimatyczne kamienice z pewnością nie będą dla maluchów tak interesujące, jak park miniatur, czy niesamowita Podziemna Trasa Turystyczna.

Minieuroland

Fantastyczny park miniatur zlokalizowany w przepięknie urządzonym ogrodzie. Atrakcja z pewnością spodoba się dzieciom i dorosłym, bo oglądanie ogromnych budowli odwzorowanych z taką precyzją zawsze robi nieziemskie wrażenie.

W Parku Minieuroland znajdziemy budowle znane z Kłodzka, Polski i Europy. Zadbano o to, by w klimatycznym ogrodzie znalazły się najbardziej znane i najciekawsze dzieła architektury, wszystkie wykonane w lokalnej pracowni modelarskiej. W parku miniatur znajduje się także Twierdza Kłodzko, odwzorowana w rozmiarze 1:50. Dzięki temu każdy może przyjrzeć się jej z bliska i ocenić każdy misternie odwzorowany szczegół! Kłodzki park miniatur robi wrażenie nawet na najbardziej wymagających osobach. Atrakcja jest szczególnie polecana do zobaczenia wiosną i latem, kiedy obecne w parku rośliny rozkwitają, a pogoda umożliwia swobodne spacerowanie między alejkami.

Podziemna Trasa Turystyczna 1000-lecia Państwa Polskiego

Jeśli coś znajduje się pod ziemią, to nie ma opcji, by nie było interesujące. Tak samo jest z Podziemną Trasą Turystyczną w Kłodzku, która oczaruje i zainteresuje dosłownie każdego. Nawet bardzo wymagającego, młodego turystę.

Podziemna Trasa powstała poprzez połączenie średniowiecznych piwnic, które dawniej były swego rodzaju magazynami i schronieniami dla tutejszej ludności. Co ciekawe, w późniejszych czasach te piwnice stały się przyczyną ogromnych zniszczeń w przestrzeni kłodzkiego Starego Miasta. Dlaczego? Woda zaczęła podmywać piwnice i prowadzić do zapadania się stojących na nich budynków. Chcąc nie chcąc, ówczesne władze miasta musiały się zająć zabezpieczeniem podziemnych wyrobisk. Wyodrębniono kilka piwnic, które połączono i urządzono w sposób atrakcyjny turystycznie. Tym sposobem w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku otworzono Podziemną Trasę, która szybko zdobyła popularność wśród mieszkańców Kłodzka i wśród turystów. Tak jest zresztą do dzisiaj. Będąc w Kłodzku, nie możecie przegapić tej atrakcji!

Ciekawe miejsca i zabytki w powiecie kłodzkim

Kłodzko jest otoczone pięknymi miejscowościami i malowniczymi wioskami, w których do dzisiaj możemy zobaczyć pozostałości po minionych wiekach. Mądrzy ludzie dbają o historyczne dziedzictwo Dolnego Śląska, dzięki czemu turyści mogą cieszyć oczy wspaniałymi widokami! Jeśli podróżujecie własnym autem, koniecznie udajcie się trochę poza Kłodzko, by zobaczyć przynajmniej kilka zabytków znajdujących się w pobliżu. Kulturowe bogactwo tych ziem pozwoli Wam interesująco spędzić każdy dzień urlopu. Będziecie chcieli tu wracać!

Park Narodowy Gór Stołowych

Zwiedzanie zabytków Ziemi Kłodzkiej warto połączyć ze spędzaniem czasu na łonie natury. Park Narodowy Gór Stołowych jest obowiązkowym przystankiem wszystkich, którym nie jest obojętne naturalne dziedzictwo Dolnego Śląska. Szczególnie atrakcyjny fragment Gór Stołowych zyskał oficjalne miano Parku Narodowego w 1993 roku, jest więc całkiem młody.

Góry Stołowe swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej budowie. Płasko zakończone wzniesienia tworzą oryginalny krajobraz, który cieszy oko i wyróżnia się na tle innych. W Parku można spotkać wiele wspaniałych gatunków zwierząt. Okoliczne tereny są domem dla wielu żyjących w Polsce ssaków, między innymi lisa, dzika, sarny, czy wiewiórek, także tych czarnych!

Twierdza w Srebrnej Górze

Oddalona od Kłodzka około 25 minut drogi samochodem — Srebrna Góra to kolejna miejscowość, o którą warto zahaczyć, będąc w Kłodzku. Twierdza Srebrnogórska powstała w drugiej połowie XVIII wieku i obok Twierdzy Kłodzko jest kolejną ciekawą budowlą, którą trzeba zobaczyć. Warto wspomnieć także o pięknych widokach dookoła pozostałości po murach obronnych.

Uroki starej już wtedy Twierdzy doceniono w wieku XIX, kiedy miasteczko Srebrna Góra zaczęło przyciągać coraz więcej turystów. Istotnie było do czego przyjeżdżać! Niestety, tę atrakcję mocno nadwyrężyła II Wojna Światowa i nie tyle wojska niemieckie, ile wojska radzieckie, które złupiły Twierdzę doszczętnie. Z kolei po wojnie mało kto się zaniedbaną atrakcją interesował. Kraj miał przed sobą wtedy inne zadania. Na szczęście przyszedł czas i na naprawę pozostałości po Twierdzy Srebrnogórskiej, dzięki czemu obecnie turyści znów mogą oddawać się historycznym podróżom po dawnych murach obronnych.

Pałac Marianny Orańskiej

Nieco wcześniej niż Twierdza w Srebrnej Górze na trasie pojawi się Kamieniec Ząbkowicki wraz z imponującym Pałacem Marianny Orańskiej. To stosunkowo nowa atrakcja, ponieważ miejscowość odzyskała prawa do zrujnowanej posiadłości dopiero w 2012 roku. Wtedy to rozpoczęto prace nad przywróceniem kompleksowi pałacowo-parkowemu dawnej świetności.

Historia pałacu jest niesamowita, a sama Marianna Orańska do dziś uznawana jest za kobietę, która wyprzedziła swoje czasy. Jej życie upłynęło niestety pod znakiem nieszczęśliwej miłości, ale warto wspomnieć, że młoda Marianna miała w sobie odwagę, by rozwieść się ze swoim mężem, z którym małżeństwo było nieudane. Dostęp do ogromnych sum pieniędzy z pewnością ułatwił to zadanie, ale sam fakt odwagi wobec takiego skandalu, jest godny odnotowania.

Budowa pałacu w Kamieńcu zajęła w sumie 33 lata. Łatwo można więc sobie wyobrazić, jak okazale wyglądała letnia rezydencja Marianny Orańskiej, królewny niderlandzkiej. Historię budowli i samej królewny ponoć świetnie opowiada lokalna przewodniczka. Pałac nawet jako ruina wyglądał niesamowicie, natomiast po trwających wciąż pracach można spodziewać się kolejnych niesamowitych efektów już wkrótce. Budynek oraz odrestaurowane ogrody wokół niego można oglądać cały rok.

Kopalnia Węgla Nowa Ruda

Pierwsza polska kopalnia węgla powstała właśnie w Nowej Rudzie. To jednak niejedyny powód, dla którego to miejsce warto zobaczyć, mimo tego, że znajduje się nieco dalej od Kłodzka. Kopalnia słynie ze swojej tajemniczości. Od wieków była również uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Dzisiaj turyści mogą przemierzać klimatyczne korytarze na bezpiecznych trasach, jednak pracujący tutaj górnicy nie mieli takiego przywileju. Dawna kopalnia w czasach swojej świetności pochłonęła wiele istnień.

Kopalnię zamknięto 20 lat temu i część wydrążonych tuneli i podziemnych tras zamieniono w atrakcję turystyczną. Jedną z najciekawszych w całej Polsce! Kopalnia wciąż tętni życiem, a turyści mogą liczyć na wiele wyjątkowych atrakcji, na przykład próbę samodzielnego wydobycia węgla, czy przejście nieziemsko ciasnymi korytarzami, z których górnicy musieli korzystać niemal każdego dnia! Wszystko to jest obecnie bezpieczne, ale niepozbawione nutki dramatyzmu. Dzięki temu każdy może poczuć się trochę jak odkrywca

Pałac Kamieniec

Przenieśmy się na chwilę do maleńkiej miejscowości Kamieniec położonej niedaleko Kłodzka. To tutaj znajduje się malowniczy Pałac Kamieniec, który oczaruje każdego. Budynek z bogatą historią otacza zapierający dech w piersiach ogród. Co najlepsze, można wynająć sobie pokój w Pałacu i spędzić tutaj cały urlop. Niektóre sale zaaranżowano do zwiedzania, inne przerobiono na pokoje dla przyjezdnych. Co najlepsze, z Pałacu jest naprawdę blisko do wyżej opisanych zabytków na terenie Kłodzka. Z tego względu warto rozważyć nocleg w tym pięknym, zabytkowym miejscu.

Najbliższa miejscowość znajduje się w odległości kilku kilometrów, dlatego tereny wokół Pałacu Kamieniec są spokojne. Możesz odetchnąć świeżym powietrzem i zachłysnąć się naturą. To doskonałe miejsce na prawdziwy wypoczynek, bez stresu i pośpiechu, a zamiast tego z dobrą książką na łonie natury!

Kłodzko jest popularnym turystycznie miastem, a jego największym atutem jest wyjątkowy charakter i wspaniałe pozostałości dawnej architektury. Tutejsze ziemie są kopalnią pamiątek po dawnych czasach i rejonem, na którym nie brakuje także atrakcji. O rozrywkowej części Kłodzka napiszemy wkrótce. Bądźcie czujni!