Węże lubią się wpraszać do ludzkich domów głównie w Australii, ale w dobie globalizacji groźne sytuacje zdarzają się także w Polsce. Wystarczy, że ktoś nie dopilnuje swojego egzotycznego pupila, a ten może zostać odnaleziony w czyimś mieszkaniu lub, co gorsza, błąkający się po okolicy, skazany na śmierć z wychłodzenia. W Jedlinie-Zdrój, skąd dzwoniła wystraszona kobieta, na szczęście nie było aż tak źle.

Wąż zbożowy wystraszył kobietę

Mieszkanka domu wielorodzinnego na terenie Jedliny-Zdrój, miała naprawdę ciężki poranek. Była 6 rano, gdy kobieta dostrzegła całkiem dużego, biało-czarnego węża. Nieproszony gość nie wyglądał na zaskrońca. Kobieta, bojąc się, że nikt jej nie uwierzy, zrobiła zwierzęciu zdjęcie, po czym pozwoliła wężowi ukryć się w zakamarkach mieszkania. Sama zaś zadzwoniła po straż pożarną.

Strażacy szybko zjawili się na miejscu, by węża odłowić. Wciąż nie było wiadome, jaki to gatunek i czy nie zagraża on zdrowiu człowieka. W Polsce hodowla jadowitych węży jest zakazana, ale ludzie nie zawsze się do tych zakazów stosują. Wtedy do akcji włączył się sąsiad kobiety. Okazało się, że wąż należy właśnie do niego i jest to niegroźny gatunek. Wąż zbożowy może być hodowany w Polsce. Sąsiad zadeklarował, że sam odłowi swojego pupila.

Wąż w domu, co robić?

Węże egzotyczne wypełzające z muszli klozetowej to zjawisko niezwykle rzadkie. Jeśli zdarzy nam się spotkać węża we własnym domu, z pewnością będzie to zaskroniec lub inny, pospolity gatunek. Polskie węże są niegroźne. Co więcej, nie wolno im robić krzywdy, gdyż są pod ochroną. Pamiętajmy, że wąż boi się człowieka i też nie jest zadowolony, że trafił do cudzego domu. Niektórzy potrafią łapać węże i wynosić je samodzielnie do lasu, ale w większości przypadków ludzie wolą prosić strażaków o pomoc. Takie wezwanie zawsze uznaje się za uzasadnione, nawet jeśli w domu skryła się mała żmijka. Strażacy przyznają, że wezwania do łapania węży czasami się zdarzają, jednak nie jest to zjawisko częste. Wężom zdecydowanie częściej udaje się z powodzeniem unikać siedlisk ludzkich.