Mieszkańcy Kłodzka, a konkretnie małżeństwa, które są ze sobą co najmniej 50 lat, miały okazję uczestniczyć w specjalnej uroczystości. Kilkanaście małżeństw otrzymało specjalne wyróżnienie od Andrzeja Dudy — prezydenta RP. Dokumenty w imieniu głowy państwa wręczył burmistrz Kłodzka — Michał Piszko. My zastanawiamy się, w czym tkwi sekret udanego małżeństwa.

50 lat razem, jak stworzyć udane małżeństwo?

Według wielu głosów małżeństwo to sztuka kompromisów. To moment, w którym jednostką stają się dwie osoby. Od teraz we wszystkim trzeba uwzględniać także swoją drugą połówkę.

Osoby, które żyją ze sobą wiele lat i wciąż tworzą szczęśliwe małżeństwo, to mistrzowie kompromisów. Sama miłość nie wystarczy, by dobrze żyć. Można więc założyć, że udane małżeństwa tworzą ludzie, którzy mają podobne potrzeby i marzenia lub pozwalają drugiej stronie na osobisty rozwój. Dzięki temu mogą tworzyć zgrany duet, żyć szczęśliwie i pielęgnować swoją miłość.

Dlaczego ludzie coraz częściej się rozwodzą?

Nie wszystkie wieloletnie małżeństwa są udane. Zgodnie z panującą w naszym kraju kulturą, rozwód jest uznawany za porażkę. W związku z tym mnóstwo ludzi tkwi w nieszczęśliwych związkach, by sprostać oczekiwaniom społeczeństwa.

Obecne czasy są bardziej nastawione na samorozwój. Ludzie odchodzą od tradycji, poszukując szczęścia. W związku z tym mają odwagę rezygnować ze związków, które im nie służą. Czasami pary nie chcą nawet spróbować naprawy relacji, co przez starsze pokolenie jest uznawane za syndrom zepsucia. Kiedyś się naprawiało — mówią — a dzisiaj się wyrzuca.

Musimy przyznać, że w Polsce małżeństwa wciąż się idealizuje. Tylko małżonkowie wiedzą, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, dlatego lepiej nie zmuszać nikogo, by tworzył związek wbrew swojej woli. Akta kryminalne dobitnie pokazują, że takie historie nie kończą się najlepiej.