22 sierpnia ruszył wyjątkowy projekt będący inicjatywą Fundacji Ładne Historie. To kontynuacja akcji Łączą Nas Góry i oznacza kolejne bezpłatne wycieczki z przewodnikiem dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Inicjatywa cieszy się ogromną popularnością i wcale nas to nie dziwi! Sudety są takie piękne!

Ścieżki w Sudetach przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

Piękne Sudety nie mają specjalnie oznaczonych tras, które oficjalnie można uznać za przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo tego są to bardzo przyjazne gór i wystarczy odrobina dobrych chęci i profesjonalizmu, by umożliwić dużej społeczności spacery godne zapamiętania!

Fundację Ładne Historie wsparło mnóstwo osób. Grupę ekspertów i wolontariuszy szybko udało się zebrać i pierwsza wycieczka ruszyła 22 sierpnia. Wykwalifikowaną kadrę uzupełnia odpowiedni sprzęt, dzięki czemu każdy uczestnik wycieczki ma zapewnione bezpieczeństwo. Dla wielu uczestników inicjatywa jest swego rodzaju szkoleniem, które umożliwia im samodzielne spacery po górach. Inicjatywa nie oznacza zatem jednorazowej atrakcji, a faktycznie zwiększa możliwości osób z niepełnosprawnościami.

Fundacja jest w trakcie przygotowywania szczegółowych map szlaków z dokładnymi oznaczeniami. Dzięki mapom każdy wędrowiec będzie mógł dowiedzieć się, na jakim odcinku są utrudnienia lub gdzie się aktualnie znajduje. Wszystko dzięki temu, że mapa została zaprojektowana jako wskazówka dla zwykłych spacerowiczów, a nie profesjonalistów umiejących czytać mapy. Dzięki temu wszyscy chętni, nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, będą mogli skorzystać z mapy i udać się na spacer wybranym szlakiem. Bezpiecznie i ciekawie!

Rehabilitacja i rekreacja w jednym

Jak podają eksperci, spacery po górach to znakomita forma rekreacji, aktywnego odpoczynku, a także przyjemna forma rehabilitacji. To zdanie potwierdzają sami uczestnicy zorganizowanych wycieczek po Sudetach. Dotychczas udział w inicjatywie wzięło około 440 osób, w tym około 140 osób z niepełnosprawnościami.