Lipiec i sierpień to sezon kolonii i obozów harcerskich. To idealny czas na zabawę, odpoczynek i tworzenie świetnych wspomnień. Niestety wakacje to również czas zagrożeń, o których warto pamiętać. Jako że powiat kłodzki to miejsce idealne na wakacyjne kolonie i obozy harcerskie, to właśnie kłodzka policja zajęła się kontrolowaniem wycieczek.

Nasze dzieci są bezpieczne

Bilans policyjnych kontroli na terenie powiatu kłodzkiego jest bardzo dobry. Funkcjonariusze nie odkryli żadnych nieprawidłowości w dokumentacji zorganizowanych wycieczek. Nie odkryto nieprawidłowości także w przypadku warunków pobytu i bezpieczeństwa zorganizowanych atrakcji. Mimo pozytywnych wyników weryfikacji systematyczne kontrole policjantów nie ustaną. Przyznajemy szczerze, że dobrze jest mieć świadomość, iż ktoś dodatkowo czuwa nad bezpieczeństwem beztrosko bawiących się dzieci.

Pogadanki o bezpieczeństwie

Jako że organizatorzy kolonii i obozów harcerskich stają na wysokości zadania, policjanci mają odrobinę czasu, by spotkać się i porozmawiać z dziećmi. Młodzi uczestnicy obozów wakacyjnych mają okazję dowiedzieć się o zagrożeniach w czasie wakacji i sposobach radzenia sobie z nimi. Policjanci mogą wykorzystać duże doświadczenie, by przekazać maluchom najistotniejsze informacje, które przydadzą się im na całe życie. Funkcjonariusze mówią między innymi o sposobach radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Nie brakuje również instrukcji związanych z ewakuacją.

Dorośli często zapominają, że dzieci nie mają tak dużej świadomości o zagrożeniach. Dzięki temu mogą przeżywać szczęśliwe dzieciństwo, jednak warto uczulać dzieci na pewne kwestie. Jedną z nich jest oczywiście rozmowa z obcymi, a także instrukcja, jak należy postępować w przypadku pożaru, czy ekstremalnych zjawisk pogodowych. Żadnemu dziecku nie życzymy, by zostało samo w czasie niebezpieczeństwa, ale świadomość, jak trzeba się zachować, jest bardzo istotna.

Niestety samo bycie niewinnym dzieckiem nie chroni przed okrucieństwem dorosłych. Z tego względu dzieci muszą być nauczone pewnych rzeczy, by opowieści znane nam z historii kryminalnych się nie powtarzały.