Z powodu pandemii koronawirusa musieliśmy zmierzyć się nie tylko z bezpośrednim zagrożeniem życia, ale również całkowitą reorganizacją życia społecznego. Jednymi z najtrudniejszych obostrzeń był zakaz odwiedzania bliskich w szpitalu oraz chowanie zmarłych bez uroczystości z udziałem rodziny. Obecne zmiany dają małą nadzieję, że najgorsze jest już za nami.

Szpital w Kłodzku ponownie przyjmuje gości

Nie ma nic smutniejszego niż pobyt w szpitalu i brak możliwości odwiedzin bliskich. Każdy dzień się dłuży, a smutek utrudnia zdrowienie. W najczarniejszych scenariuszach pacjenci szpitali odchodzili bez pożegnania z bliskimi. To właśnie jest jednym z symboli dramatycznego czasu, który stał się naszą rzeczywistością w roku 2020.

Dokładnie od 7 lipca szpital w Kłodzku jest ponownie otwarty dla bliskich pacjentów. Zniesienie zakazu odwiedzin ma związek ze spadkiem zachorowań na koronawirusa w regionie. Odwiedzający i pacjenci są jednak zobowiązani do przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że koronawirus wciąż jest obecny i wciąż nam zagraża.

Nowe zasady odwiedzin bliskich w szpitalu

Jak na razie, bliskich chorych mogą odwiedzać zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione. Nikt nie wejdzie na teren szpitala na ładne oczy — konieczne jest okazanie stosownych dokumentów. Zaszczepieni muszą być co najmniej 14 dni po przyjęciu drugiej dawki szczepienia. Jeśli pełne szczepienie oznaczała jedna dawka, obowiązuje taki sam okres. Innym sposobem na uzyskanie dostępu do bliskich przebywających w szpitalu jest okazanie dokumentu udowadniającego przebycie choroby Covid-19 nie później niż w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Ostatnią opcją jest wykonanie testu PCR. Test na koronawirusa należy wykonać na 72 godziny przed planowanymi odwiedzinami. Po zgodę na odwiedziny należy udać się do dyżurującego na danym oddziale lekarza.

Zmienił się również sposób odwiedzin. Zarówno chorzy, jak i goście są zobowiązani do noszenia masek ochronnych. Niestety, chorego może odwiedzać tylko jedna osoba dziennie, a czas spotkania nie może przekraczać 15 minut. W ten sposób szpital stara się zachować kontrolę nad koronawirusem i zapobiec dostaniu się wirusa na szpitalne oddziały.