Jakiś czas temu pojawiła się informacja o planowanej likwidacji sądu pracy funkcjonującego w Kłodzku. Instytucja miała zostać przeniesiona do innego miasta. Po dokładnej analizie i protestach osób związanych z instytucją i miastem zdecydowano, że sąd pracy pozostanie na swoim miejscu.

Sąd pracy jest potrzebny w Kłodzku

Plany likwidacji sądu pracy w Kłodzku wycofano po dokładnej analizie istotnych czynników. Pod uwagę wzięto realizację zadań, ilość spraw, a także dostępność do sądu i dojazdy. Wynik analiz jasno przesądził sprawę na korzyść Kłodzka. Dzięki temu miasto obejdzie się bez zmian, które były źródłem niepokoju dla pracowników sądu i zarządu miasta. Ministerstwo Sprawiedliwości oficjalnie zdecydowało, że przenosin sądu nie będzie.

Dla przypomnienia, informacje o likwidacji sądu pracy w Kłodzku podano do wiadomości publicznej 1 lipca tego roku. Mówiono wówczas o przeniesieniu spraw do najbliższego sądu pracy znajdującego się w Ząbkowicach Śląskich.

Pozostawienie sądu w Kłodzku niekorzystne dla instytucji sądownictwa

Argumentem wytoczonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości był fakt niepotrzebnego rozdrabiania struktury sądowej w Polsce. Sąd pracy w Kłodzku istotnie nie narzeka na nadmiar spraw. Gdyby pod uwagę brano tylko ten czynnik, sąd na pewno zostałby zlikwidowany. Jednak istotne znaczenie ma również odległość Kłodzka od Ząbkowic Śląskich. Ludzie musieliby dojeżdżać do nowego sądu. Trasa pokonywana samochodem zajmuje około 2 godzin. Warto również zaznaczyć, że komunikacja miejska między tymi miejscowościami praktycznie nie istnieje.

Co ciekawe, sąd w Kłodzku chciano zlikwidować już w 2015 roku. W tamtym czasie doszło do podobnej sytuacji, co obecnie. Ministerstwo spotkało się z licznymi protestami i odwołało akcję zlikwidowania sądu pracy w Kłodzku. Czy wobec tego możemy się spodziewać, że za jakiś czas kwestia powróci? Niewykluczone.