Według najnowszych danych prezentowanych przez Koleje Dolnośląskie, Wrocław jest najchętniej wybieranym celem podróży na Dolnym Śląsku. Popularność tego miejsca wyłoniła się z przeglądu dostępnych połączeń. W szczególności, trasa prowadząca z Legnicy do stolicy regionu, cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem w 2023 roku, gdyż skorzystało z niej aż 795 tysięcy pasażerów.

Z kolei z Kłodzka do Wrocławia przybywało natomiast 210 tysięcy osób, korzystając z usług Kolei Dolnośląskich. Na znaczenie dla rozwoju regionalnego transportu wpłynęły również połączenia lokalne, takie jak Bystrzyca Kłodzka-Kłodzko (69 tysięcy pasażerów) czy Kłodzko-Krosnowice (46 tysięcy pasażerów).

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, podkreślił rolę Kłodzka jako ważnego węzła kolejowego. Odnosząc się do atrakcyjności Ziemi Kłodzkiej jako miejscowości turystycznej, Przybylski zasugerował, iż w niedalekiej przyszłości pociągiem z Kłodzka będzie można dojechać nie tylko do Międzylesia czy Kudowy-Zdroju, ale także do Stronia Śląskiego.