Klub Szachowy „Twierdza” z Kłodzka, którego historia liczy już ponad rok, staje się coraz bardziej znaczącą częścią edukacyjno-sportowej sceny Dolnego Śląska. Jego rosnąca popularność wynika między innymi z organizowanych przez klub turniejów skierowanych do graczy w różnym wieku. Pierwszą sobotę listopada odbyły się zawody w Centrum Aktywności Lokalnej, w których udział wzięło kilkadziesiąt młodych pasjonatek i pasjonatów szachów, nie przekraczających 18 roku życia.

Do Kłodzka, miasta o bogatych tradycjach szachowych, przybyli uczestnicy I Mistrzostw Kłodzka Dzieci i Młodzieży w Szachach Szybkich z całego województwa dolnośląskiego oraz ze Śląska Opolskiego. Powitano reprezentantki i reprezentantów z klubów z Wrocławia, Radkowa, Nysy, Legnicy, a także lokalnych graczy.

– Zauważamy z radością, jak coraz więcej dzieci i młodzieży odkrywa dla siebie szachy i szybko przyswaja zasady gry. To niesamowite, jak chętnie rezygnują z korzystania z telefonów komórkowych i komputerów na rzecz szachów – wyznaje wiceprezes KS Twierdza, Jarosław Jarosz. – Zwracamy także uwagę na rodziców, którzy coraz chętniej angażują się w rozwijanie pasji szachowej swoich dzieci, choćby poprzez towarzyszenie im podczas wyjazdów na turnieje. Początkowo to my, jako rodzice (prezes Bartosz Griman, wiceprezes Mateusz Ryba i ja), zauważyliśmy, że nasze dzieci są zainteresowane szachami. Zdecydowaliśmy więc założyć klub, aby mogły one rozwijać swoją pasję na miejscu, bez konieczności dojeżdżania na zajęcia do innych miast. Od momentu powstania klubu liczba młodych szachistów stale rośnie i obecnie mamy ich ponad sześćdziesięcioro. To naprawdę cieszy oko obserwować ich rozwój i zaangażowanie w tę królewską grę.