Mimo pełzającego kryzysu, trwającego od trzech lat, spowodowanego przez pandemię, obecnie zaostrzonego na skutek wojny u wschodnich sąsiadów Polski i wysokiej inflacji branża budowlana jest jedną z gałęzi gospodarki, które w dalszym ciągu utrzymują się w dobrej kondycji.

Na jakie stanowiska potrzeba pracowników?

Na gowork.pl znaleźć można wiele ofert pracy w branży budowlanej oraz szeroki przekrój propozycji zawodów z nią związanych. Począwszy od pracowników biurowych, takich jak kosztorysanci, a skończywszy na pracownikach wyspecjalizowanych, istnieje dużo możliwości podjęcia pracy w tej branży. Wśród najczęściej poszukiwanych ofert w Kłodzku wymienić można operatorów maszyn takich jak koparki, dźwigi czy żurawie wieżowe, których niedobór jest silnie odczuwalny przez firmy wykonujące prace budowlane, w tym prace ziemne i rozbiórkowe. W związku z częstą emigracją zarobkową również poszukiwani są wyspecjalizowany spawacze, szczególnie posiadający doświadczenie. Wśród innych pracowników usług budowlano remontowych najczęściej poszukiwani są murarze, tynkarze oraz hydraulicy. Obecnie wiele firm startujących w przetargach potrzebuje kosztorysantów posiadających wiedzę specjalistyczną oraz doświadczenie w kosztorysowaniu. Te oferty skierowane są zarówno do osób z wykształceniem inżynierskim, jak również do absolwentów szkół o profilu budowlanym, posiadających umiejętności sporządzania kosztorysów budowlanych, elektrycznych, czy wodno-kanalizacyjnych. W przypadku braku doświadczenia zawodowego można liczyć na znalezienie pracy na stanowisku pomocnika na budowie. Daje to możliwość rozpoczęcia kariery w branży oraz zdobycia nowych umiejętności i kompetencji. Oferty na to stanowisko kierowane są często do młodych osób, chcących uzyskać dodatkowy dochód już w czasie nauki.

Na jakie zarobki można liczyć w branży budowlanej?

Zarobki w branży budowlanej są bardzo zróżnicowane. W zależności od poziomu wymaganych kompetencji lub uprawnień dla pracowników bez doświadczenia wynagrodzenie zaczyna się od około 19 PLN na godzinę brutto. Posiadający specjalistyczne umiejętności, fizyczny pracownik budowlany może liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 3500 do 5000 zł brutto miesięcznie. Sytuacja różni się w przypadku kosztorysantów. Deficyt specjalistów sprawił, że na tym stanowisku wskazywane są zarobki powyżej 6000 zł brutto. Wynagrodzenie zazwyczaj różni w zależności od formy zatrudnienia. Przy stawce godzinowej możliwe jest osiągniecie dużo wyższych zarobków w skali miesiąca, ze względu na fakt, że często liczba godzin spędzonych na budowie przekracza wymiar jednego etatu, co jest spowodowane napięty terminami realizacji.

Branża budowlana jest rozwojową gałęzią gospodarki, oferującą wiele możliwości zarobkowych. Jest także przyjazna dla ludzi nieposiadających doświadczenia. Praca na budowie stanowi znakomitą okazję do nauki i zdobycia nowych kompetencji oraz umiejętności, a tym samym otwiera możliwości uzyskania wyższych dochodów. Obserwując obecną sytuację na rynku, można przypuszczać, że dobra karta nie odwróci się od budownictwa jeszcze przez dłuższy czas, stawiając nowe wyzwania.