Można wymienić wiele korzyści z posiadania rodzeństwa, a wspólne dzieciństwo jest skarbnicą śmiesznych historii. Ile to razy coś się przeskrobało, usiłując później zwalić winę na siostrę lub brata? Takie wspomnienia najwyraźniej miał w głowie pewien 55-latek, chcący wymigać się odpowiedzialności. Mężczyzna usiłował podać policjantom dane swojego brata.

Ach ta nadmierna prędkość!

Kłodzcy policjanci nie byli zaskoczeni, kiedy spostrzegli auto poruszające się z nadmierną prędkością. Nadmierna prędkość jest niestety powszechnym wykroczeniem. Kierowcy zdają sobie sprawę z jego powagi, dopiero gdy dojdzie do nieszczęścia. Podobnie jest zresztą z nietrzeźwymi kierowcami i tak się złożyło, że 55-letni zatrzymany miał na swoim koncie zarówno przekroczenie prędkości, jak i jazdę pod wpływem alkoholu.

Jakby tego wszystkiego było mało, kierowca nie miał przy sobie dokumentów. To dla policjantów także nie pierwszyzna, dlatego spokojnie przeszli do ustalania tożsamości zatrzymanego mężczyzny. Kiedy 55-latek podał swoje dane, wyszły na jaw pewne nieprawidłowości. Okazało się, że kierowca podał dane swojego brata.

Nadzieje na uniknięcie kary okazały się płonne

Posiadanie brata w podobnym wieku, w dodatku takiego, któremu nie zatrzymano prawa jazdy za prowadzenie w stanie nietrzeźwym, z początku wydało się 55-latkowi zbawieniem. Mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie, najwyraźniej nie przejął się tym, że w razie powodzenia ściągnąłby na swojego uczciwego brata problemy. Na szczęście nie jest to możliwe i policjanci szybko zorientowali się w oszustwie.

Nietrzeźwy kierowca nie brnął dalej w kłamstwo, otwarcie przyznając się do chęci uniknięcia odpowiedzialności. Sam stracił bowiem prawo jazdy już jakiś czas temu i podanie za brata wydawało mu się rozsądnym sposobem na wybrnięcie z sytuacji. Teraz wie już, że na rodzeństwo w takich sytuacjach nie ma co liczyć. Znacznie lepiej byłoby zadzwonić wcześniej do brata i poprosić go o podwiezienie!

O wymiarze kary dla 55-letniego kierowcy zdecyduje sąd. Mężczyźnie grozi do 2 lat więzienia oraz wysoka kara grzywny. Prawa jazdy nie odzyska z kolei przez bardzo długi czas.