Do 8 grudnia potrwa wystawa promująca Dolny Śląsk w Dubaju. Mowa oczywiście o słynny targach Expo, które w tym roku miało odwiedzić ponad 18 milionów ludzi. Władze województwa uznały, że będzie to doskonały sposób na promocję turystycznej strony regionu. Nie wszyscy są co do tego zgodni.

Dolny Śląsk w Dubaju

Turyści z zagranicy bez wątpienia są ogromną szansą na konkretny zarobek dla polskich przedsiębiorców i właścicieli firm z branży turystycznej. Ten dział gospodarki jeszcze nie pozbierał się po lockdownach z 2020 roku, dlatego wszelkie promocje atrakcji turystycznych z Dolnego Śląska mogą być na wagę złota. Pod warunkiem, że faktycznie przyniosą skutek.

Powoli dobiega końca dolnośląska wystawa w Dubaju. Zdjęcia z wydarzenia prezentują oryginalne instalacje promocyjne i uśmiechniętych urzędników, którzy z branżą turystyczną mają co prawda niewiele wspólnego, ale ufamy, że ich obecność w kontrowersyjnym Dubaju jest uzasadniona.

Co ciekawe, na podobny pomysł promocji regionu wpadło województwo lubelskie (patrz: https://infobilgoraj.pl/2021/10/wojewodztwo-lubelskie-promowane-w-dubaju/). I zarówno w przypadku lubelskiej delegacji, jak i delegacji dolnośląskiej, pojawiły się głosy niezadowolenia.

Mieszkańcy regionu powątpiewają w słuszność inicjatywy

Relacja z dubajskiej promocji Dolnego śląska spotkała się w sieci z licznymi komentarzami internautów. Zdecydowana większość komentarzy zawierała krytykę przedsięwzięcia. Dlaczego? Bo taki wyjazd do Dubaju to ogromne pieniądze z kieszeni podatników. Co więcej, na wystawach nie było przedsiębiorców, a kilka mniej lub bardziej interesujących instalacji promocyjnych i sami urzędnicy. Po trzecie, nie zostało powiedziane, czy wynik dubajskiej promocji zostanie w jakiś sposób przeanalizowany.

Zwykle marketing polega na tym, że dociera się do odpowiedniej grupy odbiorców, a następnie analizuje się wyniki skuteczności akcji marketingowej. Jeśli w przypadku promocji na Expo w Dubaju czegoś takiego nie będzie, złośliwe komentarze o tym, że dubajska promocja była jedynie drogą wycieczką dla urzędników, będą miały w sobie ziarno prawdy.

Jedyny problem polega na tym, iż nie wiadomo, czy wśród wielomilionowej publiczności targów Expo w Dubaju znajdzie się grupa docelowa atrakcji Dolnego Śląska.