W swoich domach czujemy się na tyle bezpieczni, że burza nie wywołuje w nas takiego lęku jak dawniej. Przez to zapominamy, jak niebezpieczna może być burza i jak groźne dla zdrowia może okazać się uderzenie pioruna. Niebezpieczeństwo na własnej skórze poczuli mieszkańcy Węglińca, którzy podczas burzy znajdowali się na dworze. W wyniku uderzenia pioruna konieczna była hospitalizacja 7 osób!

Niefortunne uderzenie pioruna

Pioruny zazwyczaj wybierają najwyższe punkty w okolicy, a budynki wyposażone w piorunochrony dodatkowo ściągają wyładowania na siebie. W związku z tym człowiek jest względnie bezpieczny podczas burzy w mieście. Jednak w momencie, gdy w Węglińcu w województwie dolnośląskim rozszalała się burza, poszkodowani przebywali na terenie parku.

Burza rozpoczęła się po godzinie 17. Troje dorosłych wraz z czwórką dzieci przebywało prawdopodobnie w pobliżu drzewa, w które uderzył piorun. Konieczna była pomoc medyczna. Na miejsce zdarzenia przyjechała policja, straż pożarna i karetka pogotowia. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala. Sytuacja wzbudziła wiele emocji, ponieważ wśród poszkodowanych znajdował się noworodek. Na szczęście żadna z 7 osób nie straciła przytomności w wyniku uderzenia, co pozwala sądzić, że ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Jak się zachować podczas burzy?

Kiedy w momencie burzy przebywamy na zewnątrz, powinniśmy jak najszybciej znaleźć sobie schronienie w budynku. Nie wolno przeczekiwać burzy pod drzewem! Powinniśmy również unikać otwartych przestrzeni i linii wysokiego napięcia. Linie ściągają pioruny i w wyniku uderzenia mogą się zerwać, a zerwany kabel może uderzyć w człowieka, co oznacza dla niego pewną śmierć.

Należy również unikać niestabilnych konstrukcji, które w wyniku uderzenia mogą się zawalić. Na czas burzy rezygnujemy również z korzystania z telefonów komórkowych. Najbezpieczniej jest je wyłączyć.

Jeśli mamy blisko do samochodu, to właśnie w nim możemy przeczekać burzę, pamiętając, by nie zatrzymywać się w pobliżu drzew. Jeśli w pobliżu nie ma żadnego miejsca, gdzie można się schronić, należy udać się do najbliższego zagłębienia terenu. Może to być rów lub głębszy dół.