Wyższa Szkoła Medyczna w Kłodzku może pochwalić się liczbą 31 nowych studentów pielęgniarstwa. 20 lipca studenci uczestniczyli w uroczystym ślubowaniu, podczas którego wręczono im symboliczne czepki.

Cenny nabytek kłodzkiej uczelni

Pielęgniarstwo nie jest łatwym zawodem. Wymaga nie tylko wiedzy, ale również praktycznych umiejętności. Jak wielokrotnie podkreślano podczas uroczystości, istotna jest również empatia. O empatii mówił także Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Marcin Krzyżanowski, który był jednym z zaproszonych gości. Poza grupą studentów i rektoratu na wydarzeniu pojawili się również: burmistrz kłodzka, starosta powiatu kłodzkiego, zastępca wójta gminy, przełożona  Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, naczelna pielęgniarek Szpitala św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu i były rektor WSM. Wszyscy chętnie uświetnili swoją obecnością to ważne wydarzenie.

W Polsce brakuje pielęgniarek

Według statystyk z 2021 roku w Polsce brakuje pielęgniarek w około 70% szpitali. Pandemia koronawirusa szczególnie uwydatniła problemy z personelem. Z tego powodu studenci pielęgniarstwa istotnie są bardzo cennym nabytkiem. Warto również wspomnieć o kontrowersjach związanych z zawodem. Okazuje się, że wiele wykwalifikowanych pielęgniarek i pielęgniarzy nie pracuje w zawodzie z powodu trudnych warunków pracy i niskich płac.

Obecnie wiele osób decyduje się na przebranżowienie, co szczególnie uwidoczniło się także podczas pandemii, kiedy mnóstwo osób zostało zmuszonych do zmiany zawodu. Trudno więc dziwić się pielęgniarkom, które mają ciężką pracę i bardzo niewielkie szanse na podwyżki, nawet po wielu latach pracy.

Na szczęście sytuacja pielęgniarek wydaje się powoli zmieniać, ale niestety bardzo nieproporcjonalnie i wolno. Jeżeli ta tendencja się utrzyma za 5-10 lat ochrona zdrowia może mieć prawdziwy problem, a razem z nią również pacjenci. Eksperci utrzymują, że problem z brakiem aktywnych zawodowo pielęgniarek będzie wzrastał. Pozostaje nam zatem liczyć na to, że te przewidywania mimo wszystko się nie sprawdzą. Jednocześnie mocno kibicujemy kłodzkim studentom pielęgniarstwa!